Trianonra emlékeztünk…

 

2010. június 4.

 

 

A Csongrád Megyei Önkormányzat támogatásának köszönhetően 2010. május 31-én rendhagyó történelemórán vehettek részt a megyei fenntartású Batsányi János Gimnázium és Szakközépiskola, valamint a Sághy Mihály Szakképző Iskola és Középiskola diákjai. Dr. Marjanucz László egyetemi docens, a Szegedi Tudományegyetem Új- és Legújabbkori Magyar Történeti Tanszékének vezetője a vörös térkép segítségével szemléletesen mutatta be az Osztrák-Magyar Monarchia nemzetiségi viszonyait és az első világháború utáni határmódosítások népességre gyakorolt hatását.

A gimnázium diákjai iskolai megemlékezést szerveztek június 4-ére, a trianoni békediktátum aláírásának 90. évfordulójára, amely ettől az évtől kezdve a nemzeti összetartozás napja is. A békeszerződés társadalmi-gazdasági következményeit és máig tartó érzésvilágát verssel, zenével és tánccal idézték fel: a Kormorán és a Kárpátia dalai mellett elhangzott Reményik Sándor és Juhász Gyula egy-egy verse, valamint Wass Albert prózai írásának részlete.

A diákok megismerhették a fontosabb felvidéki, kárpátaljai, erdélyi és délvidéki városok nevezetes épületeit, a revízió jegyében készült történelmi plakátokat, illetve az ismertebb magyarországi Trianon-emlékműveket.

A megemlékezés végén fúvós zenekar kíséretében csendültek fel a Székely himnusz dallamai. A műsort Czibulya Viktória és Korom Tamara állította össze, közreműködött: Ádám József, Deme Dzsenifer, Horváth Ádám, Katona Manuéla, Kovács Andrea, László Réka, Nagygyörgy Bettina, Sebők Petra, Staberecz Dóra, Szivák Henrietta és Tarjányi Réka. Felkészítő tanáraik: Kispál Ferencné, Mészárosné Surányi Olga és Széll Gábor.

 

 

 

Fotók: Czibulya Viktória, Fehér Brigitta, Német Csilla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza a főoldalra