Tanulmányút a Délvidéken

 

2009. szeptember 18-20.

 

 

 

Szakmai tanulmányúton vett részt a megyei fenntartású középiskolák 26 történelem szakos tanára Dr. Zakar Péter, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnöke vezetésével. A Batsányi János Gimnázium és Szakközépiskolát Hattayer Róbert, Kisteleki Klára, Posta István, Széll Gábor és Újvári László tanárok képviselték. Az út célja a magyar történelem Délvidéken található emlékhelyeinek felkeresése, valamint a kisebbségi sorban és a szórványban élő magyarság intézményeinek felkeresése, mindennapjaik megismerése volt.

A tanárok a túra kezdetén Magyarkanizsa községgel, az ott többségben élő magyarság kulturális szervezeteivel és intézményeivel ismerkedtek meg, majd lerótták tiszteletüket az 1944-es magyarellenes népirtás helyi áldozatainak emlékművénél. Ezt követően Újvidékkel szemben, a Duna jobb partján elhelyezkedő Pétervárad erődrendszerénél jártak. A közel 60 hektáron elterülő erőd, Közép-Európa egyik legnagyobb, eredeti formájában fennmaradt védelmi rendszere, Magyarország déli határszakaszának védelmét volt hivatott betölteni évszázadokon át.

Újvidéken a pedagógusok látogatást tettek a magyar állam támogatásával 2002-ben beindított egyetemi kollégiumban, amely a szórványban élő magyar fiataloknak nyújtja az anyanyelv ápolásának szinte egyetlen közösségi lehetőségét. A kollégiumot vezető Nagy Margit felhívta a figyelmet arra, hogy az intézmény 2002-es megalapítása óta fokozatosan elapadt az anyaország állami támogatása és ma már saját erőből nagyon nehezen tudják biztosítani a működést és az intézmény fennmaradását.

A tanulmányút résztvevői ellátogattak Belgrádba, az 1456-os nándorfehérvári diadal helyszínére. Megtekintették a Kalimegdánban elhelyezett haditechnikai gyűjteményt, amely bemutatja az első és második világháború haditechnikai eszközeinek legjavát, valamint a szerb hadtörténeti múzeumot, amely számos magyar vonatkozású tárgyat és emléket is őriz. A szerb főváros után az innen 30 kilométerre található Székelykevére utaztak a résztvevők. A települést Bukovinából a történelmi Magyarországba telepített székelyek hozták létre 1884-ben. Ma ez a legdélebbre található egységes magyar közösség, amely általános iskolát és több kulturális szervezetet is fenntart. Székelykevéről Muzslyára vitt a résztvevők útja, ahol a szalézi rend által fenntartott és a magyar kormány támogatásával 2002-ben felépített magyar fiúkollégiumot látogatták meg. A bolgár származású igazgató, Kalapis Sztojan szerzetes a szórvány lét nehézségeiről és a kollégium működtetésének küzdelmes munkájáról számolt be a résztvevőknek.

Az út zárónapján a tanárok felkeresték az eleméri római katolikus templom kriptájában Kiss Ernő honvéd altábornagy, aradi vértanú sírját, az aracsi pusztatemplomot, a törökbecsei temetőben található 1848-as emlékművet, valamint az 1697-es zentai csata emlékművét és Zenta főbb nevezetességeit.

A tanulmányút során kísérőjük, idegenvezetőjük, szakértőjük Dulka Andor ürményházi tanár volt, aki a Délvidék szakavatott ismerője és a Bánáti Magyar Iskolaalap főszervezője. Az út végén arra kérte a résztvevőket, hogy vigyék hírét az ott látottaknak és oktató nevelő munkájuk során használják a most megszerzett ismereteket.

(www.csongrad-megye.hu)

 

Fotók: Hattayer Róbert, Széll Gábor, Újvári László

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza a főoldalra