Mi közünk a NATO-hoz?

 

2009. november 11.

 

 

Iskolánk diákjai egy országos pályázat keretében szerveztek nyílt napot a NATO alapításának 60. és a magyarországi csatlakozás 10. évfordulóján. Az országos versenyt az egri Esterházy Károly Főiskola politológia tanszéke hirdette meg középiskolás diákok számára „Fiatalok a nemzetközi kapcsolatokban” címmel.

Az első fordulóban magyar és nemzetközi külpolitikai kérdésekkel kapcsolatos feladatlapokat kellett kitölteni, következő lépésként pedig egy nyílt napot kellett szervezni a csapatoknak saját középiskolájukban „Mi közünk a NATO-hoz?” címmel. A második fordulóra már csak a legjobb csapatok kaptak meghívást, hiszen a zsűri tagjai minden rendezvényre, így iskolánkba is ellátogattak, hogy saját szemükkel győződjenek meg az eredményekről. A diákcsapat tagjai Egyházi Dóra, Faragó Kata, Gilicze Tímea és Márton Adrienn 11.F osztályos tanulók voltak.

A programot teljesen önállóan kellett felépítenie és kiviteleznie a csapatoknak. A rendezvényen három évfordulót állítottunk a középpontba: idén 60 éves a hidegháború idején alakult katonai-védelmi szervezet, a NATO, 10 éve csatlakozott hazánk a NATO-hoz, és napra pontosan 20 éve omlott le az Európa megosztottságát jelképező berlini fal, amely a hidegháború legismertebb szimbólumaként ismert.

A színes programok között szerepelt az óraközi szünetekben látható kiállítás, a videóvetítés és a NATO történetét „virtuális kirándulásként” feldolgozó prezentáció. Számos játék is várta a diákokat: kvíz, totó, puzzle, topográfiai feladat, NATO-kódfejtés és katonai rangjelzéssel kapcsolatos feladatok. Szponzori felajánlásból a témával kapcsolatos könyveket, kiadványokat sorsoltunk ki a legügyesebb diákok között.

Két rendkívül magas színvonalú előadást multiplikátor rendszerben szerveztünk meg, vagyis az osztályonként 1-1 résztvevő az előadásokon szerzett tapasztalatait osztályfőnöki órákon adja tovább diáktársainak. A másik két tagintézményből, illetve az általános iskolából 2-2 diákönkormányzati tag vett részt programunkon. Külön öröm volt számunkra, hogy Túri Andrea, a Magyar Atlanti Tanács tagja és a helyi Béri Balogh Ádám Honvéd Nyugdíjasklub is elfogadta meghívásunkat.

Elsőként Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem docense tartott előadást a biztonságpolitikáról és a NATO történetéről. A beszámoló külön érdekessége, hogy az előadó személyesen is jelen volt a berlini fal leomlásakor, így megoszthatta ezzel kapcsolatos élményeit és tapasztalatait a diákokkal. Ezt követően Fábián Sándor, a MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj őrnagya tartott előadást, aki a napokban érkezett haza Afganisztánból. A résztvevők élményszerű, konkrét és hiteles információkat kaphattak az Afganisztánban szolgáló magyar katonák tevékenységéről és annak jelentőségéről, de betekintést nyerhettek az ország mindennapjaiba és kultúrájába is. A diákok téma iránti érdeklődését mutatja, hogy a záporozó kérdések miatt közel egy órával meg kellett hosszabbítani eredeti tervünket.

Ez is bizonyítja, hogy programunk hiánypótló rendezvény volt, mert a sorkatonai szolgálat eltörlése óta egyre kevesebb információval rendelkeznek a fiatalok a magyar honvédség munkájáról. A Magyar Atlanti Tanács képviselője és a zsűri is elismerően nyilatkozott a rendezvényről, bár még hivatalos eredmény eddig még nem érkezett. Bízunk benne, hogy iskolánk bekerül a legjobb 10 csapat közé, a verseny fődíja ugyanis egy tanulmányi kirándulás a NATO brüsszeli központjába.

Ez a rendezvény is igazolja, hogy a Batsányi elkötelezett híve annak, hogy a nemzeti hagyományok ápolása mellett demokratikus értékekkel rendelkező, a hazai és a nemzetközi világban is otthonosan mozgó fiatalokat, leendő állampolgárokat neveljen.

 

 

 

Fotók: Klucsai Róbert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza a főoldalra