Batsányisok megemlékezése az aradi vértanúkról Zomboron és Csongrádon

 

 

2009. október 4. – Zombor

 

A csongrádi Batsányi János Gimnázium és Szakközépiskola, a Csongrádi Oktatási Központ Tagintézményének küldöttsége Szöllösy Vágó László, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség főtitkárának meghívására vett részt a zombori kegyeleti napon 2009. október 4-én.

A megemlékezés és a kegyeletadás a köztemetőben kezdődött, ahol a résztvevők elhelyezték koszorúikat az 1848/49-es obeliszknél, majd fejet hajtottak a honvédsíroknál és a névtelen halottak emlékfalánál. Az engesztelő gyászmisét a Szentháromságról elnevezett római katolikus templomban celebrálták. A Magyar szentek himnusza és a Boldogasszony Anyánkhoz szóló fohász az egész nemzet nevében hangzott el: „…ne feledkezzél meg szegény magyarokról!”

A koszorúzás Zombor szülötte, Schweidel József honvédtábornok emléktáblájánál folytatódott. A helyi magyarság hagyományainak megfelelően az aradi gyásznap előestéjén nemcsak 1848/49 vértanúiról emlékeztek meg, hanem a két világháború hősi halottairól és a megtorlók ártatlan áldozatairól is.

Kiss Attila tagintézmény-vezető a 10.F osztályos tanulókkal együtt itt is elhelyezte a megemlékezés koszorúját, a Kossuth Szövetség nevében pedig Losoncziné Szentandrási Erzsébet nyugalmazott gimnáziumi tanárnő koszorúzott. Mellette ott állt egy batsányis diák is, hiszen az iskola a Kossuth Szövetség alapító tagja. A gimnázium tanárait Széll Gábor, a történelem munkaközösség vezetője képviselte.

A Polgári Kaszinó nagytermében a Schweidel-szobor történetét fotó- és dokumentumkiállítás keretében mutatták be. A Himnusz közös eléneklése után Karcher Erzsébet, a Magyar Polgári Kaszinó elnöke köszöntötte a vendégeket, az ünnep jelentőségére pedig Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke hívta fel a hallgatóság figyelmét.

Ez a vasárnap az aradi vértanúkra való emlékezéssel meghatározó élményt jelentett a diákok számára: megtapasztalhatták, mit jelent magyarnak lenni a határokon túl, és hogy milyen csodálatos dolog úgy hallani nemzeti imáinkat, hogy mindenki teljes szívéből énekel, mert büszke arra, hogy magyarnak született.

 

 

2009. október 6. – Csongrád

 

         Október 6-án, az aradi vértanúk emléknapján délvidéki vendégek részvételével emlékeztek meg Csongrádon a Kossuth-szobor felavatásának 110. és az 1848/49-es szabadságharc hőseinek és vértanúinak tiszteletére emelt emléktábla felszentelésének 10. évfordulójáról.

         Az ünnepi rendezvénysorozat konferenciával kezdődött: Losoncziné Szentandrási Erzsébet köszöntője után Pál Tibor, az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karának tanára tartott előadást az 1848/49-es hagyományok délvidéki ápolásáról, majd a szabadságharc és a csongrádiak kapcsolatát mutatta be Némedi Márk, az Oppidum Csongrád Alapítvány kuratóriumának tagja. Az évfordulóhoz kapcsolódó gondolatait Gavlik István, a Kossuth Szövetség tiszteletbeli elnöke osztotta meg a hallgatósággal, Szénási Istvánné, a Szövetség elnöke pedig emléklapokat és okleveleket adott át a vendégeknek.

A csongrádi Nagyboldogasszony-templomban tartott ünnepi szentmisét Gyenge Béla nagyszalontai esperes-plébános celebrálta, az imát ifj. Gilicze András református lelkész mondta. Este a Batsányi gimnázium előtti Kossuth téren a vajdasági Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület Ungaresca régizene-együttesének műsorát tekinthették meg az aradi gyásznap 160. évfordulójára emlékezők. A Szöllősy Vágó László által rendezett zenés irodalmi műsorban Petőfi Sándor és Lányi Ernő költeményei mellett felcsendültek Kodály Zoltán és Tinódi Lantos Sebestyén dallamai is. A megemlékezés a Kossuth-szobor koszorúzásával és az emléktábla melletti gyertyagyújtással zárult.

 

 

Fotók: Klucsai Róbert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza a főoldalra